Ice Dragon 2006 Pentathlon Results

NOTE: A perfect score is 300 points in 5 different letter categories.  All levels, Novice, Singles and Groups, were judged ‘blind’.  This means that the scores below can be compared directly to one another. For a list of Pent winners in order of scores alone, see the end of this document.

 

NOVICE PENT (3 entrants. NOTE: entrant automatically entered into Pent if they submit entries into 5 different categories):

 

Marsi of Hadley                                                                            Hunter’s Home

Novice

1C-2

52.3

Woman’s Viking Riding Coat/caftan

Clothing/ pre 1400

Novice

3I-4

49.0

Silver Viking/Byz. Knitted Necklace

Metal working/ jewelry

Novice

1L-3

45.7

Viking Age Women’s shoe

Leatherworking/ hide products

Novice

2B-4

43.0

Ram’s Horn tablet woven trim/ men’s Viking coat/caftan

Clothing/ pre 1400

Novice

3A-5

35.0

Fine silver Embroidery on Coat/caftan

Needlework/ other

TOTAL SCORE

225.0

First Place:  Novice

 

 

Juliana Delamere                                                                        Misty Highlands

Novice

2B-2

54.0

Tablet woven edge Pouch

Fiber arts/ weaving

Novice

3C-3

42.7

Tablet woven edge Pouch

Clothing accessories/ textile

Novice

1D-3

37.7

Heraldic Pillow

Heraldic Display

Novice

3A-4

36.5

Mammen Embroidery /Viking tunic

Needlework/ other

Novice

2E-5

32.3

Catherine of Cleves scroll

Studio arts/ illumination

TOTAL SCORE

203.2

Second Place:  Novice

 

 

Branwyn ferch Gwythyr                                                              Thescorre

Novice

2E-3

41.5

Illuminated Mongolian Scroll

Studio arts / Illumination

Novice

3A-1

33.8

Couched silk embroidery on cotehardie

Needlework-Other

Novice

1B-1

30.8

Handspun wool

Fiber arts/spinning-fiber manipulation

Novice

3I-1

32.0

Penannular brooch: silver/moonstone

Metal working/ jewelry

Novice

3C-1

29.0

Handmade buttons-cotehardie

Clothing/Accessories-textile

TOTAL SCORE

167.1

Third Place: Novice

 

 

 

 

 

SINGLES PENT (5 entrants)

 

Pearce Redsmythe                                                                        Myrkfaelinn

Singles

2I-4

58.5

Herald’s Bk & Cumdach (‘book shrine’)

Metal working/ domestics

Singles

1L-4

55.7

Herald’s Bk & Cumdach (‘book shrine’)

Leatherworking/hide products

Singles

2J-3

54.0

Herald’s Bk & Cumdach (‘book shrine’)

Woodworking/ decoration

Singles

2M-5

54.0

Herald’s Bk & Cumdach (‘book shrine’)

Material Manip/ bookmaking

Singles

1D-5

49.0

Herald’s Bk & Cumdach (‘book shrine’)

Heraldic display

TOTAL SCORE

271.2

First Place: Singles

 

 

Thyri erbewyf                                                                               Hunter’s Home

Singles

2R-2

52.0

A garden based on 15c. gardens

Curiosa/ other

Singles

1O-3

50.0

Herbs-growing them for household

Household arts

Singles

3B-3

45.3

Dyeing with Plants

Fiber arts/ dyeing

Singles

5E-2

45.0

Stained glass after Bristol Cathedral c. 1350

Studio arts/ stained glass

Singles

3H-6

40.7

Hortus Conclusus: the medieval enclosed garden

Literary arts/ research papers

TOTAL SCORE

233.0

Second Place: Singles

 

 

Muirghein Gealbhain                                                                  Debatable Lands

Singles

3N-4

55.0

Edible Book of Kells

Culinary/ sweets & subtleties

Singles

2E-9

51.3

Book of Kells: ‘Inspire’ illumination

Studio Arts/ Illumination

Singles

2J-2

46.7

Celtic Hand-carved Triquetra

Woodworking/ decoration

Singles

1D-4

42.7

Celtic Hand-carved Triquetra

Heraldic display

Singles

3H-3

31.3

Just a Bloody Archer (‘Inspire’ creation diary)

Literary Arts/ research papers

TOTAL SCORE

227.0

Third Place: Singles

 

 

 

Alheydis von Korckhingen                                                          Delftwood

Singles

1G-1

54.3

Suite of 3 Songs from Arbeau

Performance Arts-Musical/Instruments

Singles

2E-7

49.7

SCA award scroll-Codex Aureus

Studio Arts-Illumination

Singles

1D-2

48.7

Heraldic Glassware

Heraldic Display

Singles

2H-1

48.0

Suite of 3 Songs from Arbeau

Literary arts-Musical/Instruments

Singles

1K-1

23.7

Sgriffito Tile

Ceramics/Pottery

TOTAL SCORE

224.4

Fourth Place: Singles

 

 

Edana Aldys Haukyns                                                                 Coppertree

Singles

1P-1

42.3

Beer

Beverages/ beer & ale

Singles

3I-2

41.7

Metal Purse Hardware (Elizabethan)

Metal Working/ Jewelry

Singles

4E-1

40.3

Miniature Painting

Studio arts/ Painting

Singles

2M-3

36.0

Wax Tablet

Material Manip/ Bookmaking

Singles

3H-5

30.8

Off the Walls/Panel painting

Literary arts/ research papers

TOTAL SCORE

191.1

Fifth Place: Singles

 

GROUPS PENT (2 entrants)

 

Fairmont Fiber Freaks *                                                            Misty Highlands

Groups

2B-1

59.7

Brocade Trim

Fiber Arts/ weaving

Groups

1L-1

51.7

Knife sheath from Coppergate

Leatherworking/ Hide Products

Groups

3C-5

39.0

Sprang Hairnet

Clothing accessories/ textile

Groups

3A3

36.8

Embroidery on Viking Headdress

Needlework/ other

Groups

2E-4

31.0

3 Quick and 3 Dead Scroll

Studio arts/ Illumination

TOTAL SCORE

218.2

First Place: Groups

 

*Fairmont Fiber Freaks members consisted of: Juliana Delamere, Valgardr Gunnarson, Bjorn Bunhauss Olafsson, and Rota Egilsdottir.  All from the Shire of Misty Highlands.

 

Manor de Blair **                                                                        Delftwood

Groups

2B-2

24.3

Hand weaving

Fiber arts/ weaving

Groups

2E-12

46.3

SCA Award Scroll

Studio arts/ illumination

Groups

2E-6

41.3

Italian jeweled/miniature painting

Studio arts/ illumination

Groups

1G-2

52.3

Balo del Fiore-ensemble performance

Performance arts – musical instrumental

Groups

1O-2

25.0

Beeswax Candles

Household arts

Groups

1P-2

34.0

Porter Ale

Beverages/ beer & ale

TOTAL SCORE

181.9

Second Place: Groups

 

** Manor de Blair members consisted of: Gyles de Blair, Alheydis von Korckhingen, Maria Adriane, Alice de Blair (11 yr old child). All from the Barony of Delftwood.

 

 

 

 

 

 

 

 

List of Pent Entrants ordered by Score Alone, undivided by novice/singles/group designations:

 

Pearce Redsmythe

Myrkfaelinn

271.2

Thyri erbewyf

Hunter’s Home

233.0

Muirghein Gealbhain

Debatable Lands

227.0

Marsi of Hadley

Hunter’s Home

225.0

Alheydis von Korckhingen

Delftwood

224.4

Fairmont Fiber Freaks

Misty Highlands

218.2

Juliana Delamere

Misty Highlands

203.2

Edana Aldys Haukyns

Coppertree

191.1

Manor de Blair

Delftwood

181.9

Branwyn ferch Gwythyr

Thescorre

167.1

 

Respectfully submitted by Mistress Rhiannon y Bwa, Pentocrat (Email: LAS52@cornell.edu)

With deep thanks to Baron Steffan and Lord Dark Oak, the database keepers.