Kdyz peníze nestačí, musejí se natisknout

Snad kazdy´ sní o tom, ze by si tiskl své vlastní peníze. Paul Glover (48) z Ithaky (stát New York) ale tento sen uskutečnil ‹a to zcela legálně. Jeho pestré bankovky uz přijímá přes 1300 osob a firem ‹ obchodníci s automobily, tesaři, elektrikáři, maséři, restaurace i kuzelny. A ve spořitelně, jakési alternativní Federal Credit Union, se dají s penězi ťhoursŤ dokonce splácet hypotéky a úvěry, napsal Jens Wiegmann v německém listu Die Welt.

Kdyz lezel před čtyřmi lety nemocen v posteli, dospěl grafik Glover k závěru: ťChceme-li mít v nasí obci dostatek peněz, musíme si je sami natisknout!Ť Svou měnu nazval ťhoursŤ (hodiny), aby odrázela ťskutečnou hodnotu práceŤ. Jedna ťhourŤ odpovídá deseti dolarům, průměrné hodinové mzdě v městě Ithaca (30 tisíc obyvatel). Existují ovsem také ťčtvrthodinové, půlhodinové a třičtvrtěhodinovéŤ bankovky. Díky speciálnímu papíru a inkoustu, vyvinutému v Ithace, se dají ťhoursŤ obtízněji falsovat nez dolarové bankovky, říká Glover.

 

Gloverův penězní systém přinásí velkou vy´hodu podnikům nebo osobám, které nabízejí sluzby, v tom, ze hodina práce zaručuje minimální mzdu deset dolarů. Skutečny´ přínos ťhoursŤ pro obec tkví ovsem v tom, ze tato měna můze by´t utracena pouze v Ithace ‹ a tak podporuje a ozivuje místní hospodářství. Aby se nedostali do rozporu se zákonem, musejí Glover a jeho stoupenci podle daňovy´ch úřadů a centrální banky USA dbát pouze na dvě věci: jejich bankovky se nesmějí přílis podobat americky´m dolarům a příjmy v ťhoursŤ musejí by´t normálně zdaněny. Dnes uz funguje v Ithace ťHours-bankaŤ, která na cely´ systém dohlízí. Místní politici Gloverovu ideu podporují: při posledních volbách starosty města akceptovali vsichni tři kandidáti příspěvky na předvolební kampaň v nové měně.

 

Glover není ve Spojeny´ch státech jediny´m, kdo na takovou myslenku přisel. Před sedmi lety vynalezl obchodník s lahůdkami Frank Tortoriello ť Deli dolarŤ, protoze mu zádná banka nechtěla poskytnout úvěr. Své bankovky prodával Tortoriello po devíti dolarech za kus, a to se zárukou, ze za ně po roce vyplatí deset dolarů. Větsina zákazníků uz ale své deli dolary utratila za sendviče a jiné delikatesy.

 

V současné době existuje v USA zhruba 250 místních měn, které velmi často uvádějí do oběhu místní obchodní komory. Také Gloverovy´ch ťhoursŤ přichází do oběhu stále více. Kazdy´, kdo prohlásí, ze je ochoten tuto měnu akceptovat, dostane dvě hours, a kazdy´ch osm měsíců pak za odměnu dalsí ťdvě hodinyŤ. Glover plánuje zřízení městského centra, v němz by mohl kazdy´, kdo ťhoursŤ přijímá, prezentovat své sluzby nebo zbozí. Centrum by neslo jméno Hour Town.

(ČTK/Die Welt)

Hospodářské noviny

5. dubna 1996